Velniapilio ola

Kontaktai

Aprašymas

Velniapilio uola arba Velniapilio ola – dolomitinė atodanga Padvariečių kaime (Nemunėlio Radviliškio sen., Biržų raj.) , Nemunėlio upės kairiajame krante, turinti valstybės saugomo geologinio gamtos paminklo statusą, kuris pirmąkart buvo paskelbtas 1964 m.

 

Apie Velniapilį sukurta nemaža padavimų. Pasakojama, kad nuo seno tai buvusi velnio buveinė, kurioje prieglobstį rasdavo negandų apsupti kaimo vyrai.

 

Geologinis paminklas sudarytas iš devono periodo jūrinės ir lagūninės kilmės uolienų. Čia susipynę dolomito, gipso ir kitų geologinių darinių sluoksniai. Dolomitinė atodangos apačia apie 3 m yra iškilusi virš Nemunėlio upės vandens paviršiaus ir apie 6 m atstumu nuo jo tėkmės. Atodangos aukštis yra 5 m, ilgis – 8 m. Joje žiojėja karstinės kilmės plyšys – ola, kurios anga apie 1 m, ertmės gylis – 4,3 m. Kiek aukščiau už Velniapilio atodangos susiliejimo su viršutine šlaito dalimi (ant slėnio ribos) duburiuoja ovali, 10 m -12 m skersmens ir iki 2,0 – 2,5 m gylio sena karstinė įgriuva, kurioje laikosi šiek tiek vandens. Greta yra keli kiti mažesni karstiniai įdubimai. Atodangos aplinkoje statokas slėnio šlaitas pakyla į 11 m aukštį, čia auga alksniai, lazdynai, ievos, jauni uosiai, kiti medžiai, susiformavusios griovos.

Papildoma informacija

Vieta

Biržų rajono savivaldybė, Panevėžys
Padvariečių k., Biržų raj.

Komentarai