Kučiūnų Šv. Kazimiero bažnyčia

Kontaktai

Aprašymas

Kučiūnų Šv. Kazimiero bažnyčia pastatyta  pastatyta 1907 m.Senoji medinė bažnyčia pastatyta 1907 m. 1912 m. ant jos stogo iškeltas bokštas. Pastatas yra gyvenvietės centre, prie dviejų kelių sankryžos, lygioje vietoje, erdviame šventoriuje. Pastačius naują bažnyčią – nebenaudojamas. Senoji bažnyčia ilga, stačiakampė, neaukšta. Jos vientisą tūrį dengia lėkštas dvišlaitis stogas. Pagrindiniame fasade trikampis frontonas perauga į kvadratinį, trikampiais skydeliais ir piramidiniu stogeliu užbaigtą bokštą – vienintelį architektūros akcentą, bylojantį apie pastato sakralinę paskirtį. Paprastus šoninius ir galinį fasadus skaido žemi stačiakampiai langai. Vidaus erdvė trinavė. Viduriniąją navą pratęsia trumpa presbiterija, abipus kurios, šoninių navų tąsoje, yra zakristijos. Vidurinioji nava gerokai aukštesnė už šonines. Jos plokščių lubų pakraščiai lenkti. Šoninių navų lubos lygios. Bažnyčioje buvo trys barokinių formų altoriai. Didysis, vietos žmonių teigimu, atkeltas iš Raigardo (Lenkija), sukurtas XVIII a. antroje pusėje. Perkėlus altoriaus viršutinė dalis netilpo žemoje presbiterijoje, todėl buvo panaudota šoniniam altoriui. 1938 m. inžinierius A. Macijauskas parengė naujos mūrinės bažnyčios projektą, tai turėjo būti modernizuotas neogotikinės architektūros pastatas. 1939 m. tas pats autorius sudarė kitą projektą. Pastato planas liko toks pats, bet buvo paaukštintas bokštas, tapęs monumentalesnis. Jis neskaidytas tarpsniais, todėl pagrindinio fasado architektūra įgijo neoromaninių bruožų. 1939 m. bažnyčia pradėta statyti, bet iki Antrojo pasaulinio karo tespėta pakloti pamatus ir pradėti mūryti sienas. Tad Kučiuonuose veikė senoji medinė bažnyčia, kurioje 1961 m. už didžiojo altoriaus buvo įrengtas butas.

1987 m. numatyta toliau statyti pradėtąją mūrinę bažnyčią pagal Algimanto Mikėno projektą. Buvo panaudoti ankstesnio pastato pamatai. Naujoji bažnyčia užbaigta 1996 m. Ji mūrinė, vienabokštė, stačiakampio plano  su pusapskrite apside ir išsikišusiu prieangiu. Architektūra lakoniška, bet raiški, formos stilizuotos. Pagrindiniame fasade iš bendro plastiško pastato tūrio iškyla ištęstų proporcijų bokštas. Portalas – stačiakampė anga, virš kurios įkomponuota šv. Kazimiero skulptūra (autorius Juozas Šlivinskas). Šoninius fasadus skaido stilizuoti kontraforsai, tarp kurių išdėstyti siauri stačiakampiai langai. Akcentuotas navų dalies vidurys – skydu paaukštinta siena bei tolygiai aukštėjantys langai. Apsidės languose įrengti vitražai – „Pasaulio sutvėrimas“ ir „Paskutinis teismas“ (autorė Jurga Uzdilaitė).

Bažnyčios viduje – trys navos. Jas skiria viena pora gelžbetoninių stulpų. Iš senosios medinės bažnyčios į naująją perkeltas didžiojo altoriaus retabulas ir Kryžiaus kelio stotys. Jos buvo atgabentos į Kučiūnus iš Lazdijų. Nutapytos L. Jablinskio iš Varšuvos 1873 m., 1913 m., pertapytos M. Kasiulio, 1996 m. restauruotos R. Bagdono. Sietyną sukūrė dailininkas Kazimieras Žaltauskis ir skulptorius Sigitas Straigis.

Papildoma informacija

Vieta

Lazdijų rajono savivaldybė, Alytus
Ežerų g. 1, Kučiūnai, Lazdijų raj.

Komentarai