Žuvinto biosferos rezervatas

Контакт

Описание

Apžvelgęs visus Lietuvos ežerus iš paukščio skrydžio, nerasi kito tokio, iškart išsiskiriančio savo slėpingumu, gyvybingumu, kaip Žuvintas. Tai didžiausia Lietuvos šlapynė - visų tipų pelkės ir suklus ežeras kartu paėmus. Šalia - skroblynais garsėjantis Buktos miškas, mažesnė Žuvinto palių sesė Amalva ir Amalvo ežeras, netoliese tyvuliuoja Žaltytis. Jie - tikras gamtos vertybių rinkinys, išsidėstęs pačiame Dzūkijos ir Suvalkijos paribyje. Visi šie skirtingi, tačiau glaudžiai susiję gamtos kompleksai dabar saugomi Žuvinto biosferos rezervate.

Žuvintas yra seniausia ir pirmoji Lietuvoje saugoma teritorija. Profesoriaus Tado Ivanausko iniciatyva 1937 m. Žuvinto ežeras valstybės buvo nusavintas iš privačių asmenų, jo apylinkėse 1 km atstumu uždrausta medžioti paukščius ir žinduolius, paskirtas prižiūrėtojas. Žuvinto ežeras dar vadinamas Lietuvos gulbių lopšiu. Būtent iš čia gulbės nebylės paplito po Lietuvos ežerus. Čia stebėtos net 231 sparnuočių rūšys, iš kurių 153 perėjo ar peri. Čia rastos 987 augalų samanų, 105 dumblių ir 292 grybų rūšys. Žuvinto rezervate užfiksuota apie 2000 vabzdžių, 5 roplių ir 10 varliagyvių rūšių, aptikta daugiau kaip 40 rūšių žinduolių. Pačiame Žuvinto ežere plaukioja 22 rūšių žuvys.
2002 m. Žuvintui suteiktas biosferos rezervato statusas.
2011 m. Žuvinto biosferos rezervatas įtrauktas į Pasaulinį UNESCO programos „Žmogus ir biosfera" biosferos rezervatų tinklą. Tai pirmoji ir kol kas vienintelė Lietuvos vietovė Pasauliniame UNESCO biosferos rezervatų tinkle.
Prie Žuvinto ežero yra mokomasis pažintinis takas su apžvalgos bokšteliu. Pusketvirto šimto metrų ilgio lieptas su paukščių stebėjimo bokšteliu skirtas apžvelgti Žuvinto ežero pakrantes ir susipažinti su turtingu ežero, jo pakrantės nendrynų ir krūmų paukščių pasauliu, pagrindinėmis augalų rūšimis. Pažintinis takas pritaikytas ir skirtas pirmiausia gamta besidomintiems žmonėms. Takas pritaikytas ir neįgaliesiems. Takas yra šalia rezervato direkcijos. Jis įrengtas gamtinio rezervato teritorijoje, todėl be atskirų leidimų take galima lankytis tik nuo 8 iki 20 val. Atnaujintame lankytojų centre įrengta moderni ekspozicija, skirta Žuvinto ežero ir jo pakrančių gamtos įvairovei ir tvarkymui. Šio centro ekspozicijai skirta 130 kv. m administracinio pastato patalpa, greta - kino salė ir gamtos klasė moksleiviams. Ekspozicija paruošta savarankiškam lankytojui: informaciniame portale yra įdomios medžiagos apie biosferos rezervatą: gamtos, kultūros vertybes ir atskiras rezervato dalis, stenduose - pasakojimus apie Žuvinto ežero ir jo pakrančių gamtą. Čia pat galima pasižiūrėti pirmųjų, jau istoriniais tapusių filmų apie Žuvinto rezervatą.
Daug įdomybių galima sužinoti muziejuje „Ežero evoliucija".
Rezervate organizuojamos teminės ekskursijos ir rengiamos gamtos pamokos.
Kiekvieną rudenį Žuvinto biosferos rezervate rengiamos migruojančių paukščių palydos.

Особенности

Расположение

Алитусский районное самоуправление, Алитусский район

Комментарии