Žygaičiai – miestelis Tauragės rajono šiaurės vakaruose, prie kelio  199  Tauragė–Žygaičiai–Vainutas . Seniūnijos ir seniūnaitijos centras.

Yra Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčia (pastatyta 1861 m.), Žygaičių gimnazija, biblioteka, paštas, bendruomenės centras (kaimo bendruomenė „Žygava“). Pro miestelį teka Ežeruona (didžiausias dešinysis Jūros intakas), čia į ją įteka kairysis intakas Balčia.

Žygaičių dalis į šiaurę nuo Balčios paprastai vadinama Žygaičių kaimu (tarmiškai ,,soda"), o dalis piečiau – miesteliu. Pagal LSSR administracinį suskirstymą tai buvo Žygaičių kaimas ir Žygaičių miestelis.

Žygaičiuose buvęs 1893 m. statytas koplytstulpis su ornamentuotu kryželiu ir Šv. Jurgio skulptūra. Dabar miestelyje yra kitas koplytstulpis su to paties šventojo skulptūra, 1987 m. jis atnaujintas. Žygaičių pakraštyje yra 1936 m. statyta trikampio plano koplytėlė su trimis nišomis. Miestelyje yra XIX a. pirmoje pusėje įkurtos kapinės.

 

Istorija

 

Žygaičiai minimi nuo 1561 m., tada kaimui priklausė 17 valakų žemės, jame buvo 15 kiemų ir viena smuklė. Pirmoji medinė Romos katalikų bažnyčia pastatyta 1608 m., antroji, taip pat medinė, pastatyta 1785 m., kurią XIX a. viduryje sudegino žaibas, o 1861 m. pastatyta nauja mūrinė bažnyčia.

1863 m. įkurta valdiška pradžios mokykla, joje mokėsi 58 vaikai. Spaudos draudimo laikotarpiu Žygaičiai, būdami pasienio gyvenviete, buvo svarbus knygų gabenimo centras – knygos iš Tilžės gabenamos čia, laikomos kunigo Norvaišos namuose ir toliau gabenamos į Kauną bei kitur.

2005 m. patvirtintas Žygaičių herbas.

Žygaičiai – miestelis Tauragės rajono šiaurės vakaruose, prie kelio Tauragė–Vainutas. Žygaičiuose yra Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčia (pastatyta 1863 m.), gimnazija, paštas, ambulatorija, bendruomenės centras. Žygaičių seniūnijoje veikia trys bendruomenės: Žygaičiuose – „Žygava“, Sartininkuose – „Sartupietis“, Aukštupiuose – „Aukštadabrupis“.

2005 m. liepos 19 d. Prezidento dekretu patvirtintas miestelio herbas, kuriame pavaizduotas raktas ir kardas.

Pirmą kartą istoriniuose šaltiniuose Žygaičių kaimas minimas 1561 m. Tuo metu kaimui priklausė 17 valakų žemės, buvo 15 kiemų, viena smuklė. Kad šiose vietose gyvenama nuo seno, liudija čia rastos akmeninės įmovinės, kurios saugomos Kauno muziejuje. 1932 m. ūkininkas Vincas Merkelis, kasdamas Ežeruonos upės krante, rado puodą su sidabriniais ir variniais pinigais, datuojamais 1626 ir 1671 metais. Pinigai priklausė Lenkijos–Lietuvos kunigaikštystei. Ežeruonos krante, greta statomos klebonijos, rasta akmeninio liūto galva.
Per seniūniją teka Ežeruonos upė ir jos intakai Balčia, Kerupys, Ringė, Tyrelupis, Elbertas, Dabrupis.
Pirmąją medinę Romos katalikų bažnyčią 1608 m. Žygaičiuose pastatė Kerbedys. Apie XIX a. vidurį bažnyčia buvo žaibo sudeginta, o 1861 m. Vincento Norvaišos rūpesčiu ir parapijiečių pastangomis pastatyta nauja mūrinė bažnyčia. Žygaičių bažnyčia – neogotikinė, trijų altorių. Altoriai mūriniai, su skulptūromis. Bažnyčios bokšte – du varpai, vienas lietas 1772 metais, antrasis – 1785 metais Varšuvoje. Bažnyčios šventoriuje tebestovi 1934 metais statyta betoninė koplytėlė.
Sartininkuose yra medinė Romos katalikų bažnyčia, statyta 1787 m. Altoriuose – XIX a. tapyti paveikslai. Bažnyčioje yra liaudies meistrų tapytos stacijos, Nukryžiuotojo skulptūros. Bažnyčios šventoriuje yra liaudiškos architektūros varpinė su dviem 1928 metais lietais varpais. Šventoriuje yra originalus 5 m aukščio akmeninis reljefinis kryžius, statytas 1886 metais.

Visbaruose buvę du dvarai. Dvarų pastatai neišliko. Išlikusios dvejos neveikiančios kapinės. Vienose jų išlikęs geležinis ir medinis kryžiai, medyje buvusi koplytėlė su Rūpintojėlio skulptūra, kurią 1893 m. perėmė Liaudies buities muziejus. Antrosios kapinės atsirado XVIII a., kada jose Visbarų dvaro savininkas Gimbutas iš lauko akmenų ir plytų pastatė koplyčią. Koplyčioje ir greta jos buvusios kriptos, yra išlikęs vienos kriptos antkapinis akmuo. Čia 1764 metais palaidotas Gimbuto sūnus. Po Pirmojo pasaulinio karo koplyčia sunyko, buvo išplėštos kriptos. Dabar koplyčia restauruota.
Visbaruose gyveno dievdirbys Juozas Dapkus (1908–1986). Jo darbai paplitę aplinkiniuose kaimuose.
XIX a. pabaigoje Žygaičiai tapo lietuviškos spaudos gabenimo į Lietuvą centru. Spaudos draudimo metais per sieną perneštos knygos buvo slepiamos Žygaičiuose pas kunigą V. Norvaišą. Žygaičiuose lietuviškas knygas platino Antanas Keršulis. Kunigas V. Norvaiša už lietuviškų knygų platinimą ir 1863 m. sukilimo rėmimą 1870 metais žandarų suimtas ir ištremtas į Tomsko guberniją. Balskų girininkijoje buvo aptikta knygnešio Šepučio žūties vieta ir įamžinimas pušyje „1886 metai“. Pušies dalis su data perkelta į Žygaičių mokyklos kraštotyros muziejų.

Žygaičiuose 1861 metais mokykla veikė smuklėje, o vėliau buvo perkelta į Gaudaičių kaimą. 1863 m. įsteigta valdiška pradžios mokykla, joje mokėsi 58 vaikai. Dabar Žygaičiuose veikia gimnazija.