Paminklas Jurgiui Zauerveinui

Kontaktai

Aprašymas

Klaipėdoje, Liepų gatvėje stovi įamžintas didis lietuvybės žadintojas, Mažosios Lietuvos šviesuolis, poetas Jurgis Zauerveinas (Georg Sauerwein, 1831-1904 m.). Akmenyje iškaltas šios istorinės asmenybės siluetas ir tautos himnu tapusi giesmė „Lietuvininkai mes esam gimę" puošia Liepų gatvę.

Minint didžiojo lietuvybės mokytojo Jurgio Zauerveino 180-ąsias gimimo metines (2011 m. rugsėjo 23 d.) jo garbei buvo atidengtas paminklas. Siekis įamžinti XIX-ojo amžiaus pab. lietuvių tautos prisikėlimo pranašą Jurgį Zauerveiną, kvietusį lietuvius burtis į organizacijas, leisti savo tautinius laikraščius, uostamiestyje sklandė ne vienerius metus.

Nuo 1875-ųjų metų Mažojoje Lietuvoje net 25-erius metus praleidęs Jurgis Zauerveinas buvo klajokliškos sielos žmogus, neturėjęs nuolatinės pastogės. Kultūros istorikų nuomone, tuomet būtent šiame pastate, Liepų g. 5, veikusiuose nakvynės namuose poetas ir apsistodavęs. Tikėtina, kad būtent čia J.Zauerveinas susitikinėjo su Jonu Basanavičiumi, o tai vėliau paskatino laikraščių „Varpas" ir „Aušra" atsiradimą, kurie budino tautiškumą, skatino patriotizmą bei meilę savo krašto istorijai, tradicijoms ir kalbai. Bene plačiausiai ir šiandien žinomo J.Zauerveino eilėraščio „Lietuviais esame mes gimę, lietuviais turime ir būt..." ketureilis iškaltas ir paminklo akmenyje.

Vokietijoje gimęs, daug po pasaulį keliavęs ir keliasdešimt kalbų mokėjęs J. Zauerveinas lietuvius drąsino mylėti, gerbti ir puoselėti savo kalbą. Tik taip esą ją įmanoma išsaugoti, taip galima užtikrinti tautos išlikimą. Klaipėdiečiai, įamžindami Tautos žadintoją, įsitikinę, jog Jurgio Zauerveino pamokos šiandieninei visuomenei taip pat labai aktualios.

Paminklo autoriai - skulptorius Gintautas Jonkus ir architektas Vytenis Mazurkevičius.

Papildoma informacija

Vieta

Klaipėdos miestas, Klaipėda
Liepų g. 5, Klaipėda

Komentarai