Lauksargiai – kaimas Tauragės rajono savivaldybės teritorijoje, prie magistralinio kelio A12 Ryga–Šiauliai–Tauragė–Kaliningradas, 9 km į pietvakarius nuo Tauragės. Seniūnijos ir seniūnaitijos centras.

Yra geležinkelio stotis, biblioteka, koplyčia, globos namai, paštas, Lauksargių evangelikų liuteronų bažnyčia. Netoliese buvo Oplankio dvaras.

 

Istorija

 

Šalia Lauksargių yra buvęs Oplankio dvaras. 1857 m. pastatyta Lauksargių evangelikų liuteronų bažnyčia, 1887 m. perstatyta; Lauksargiai – evangelikų liuteronų parapijos centras. 1864 m. įsteigta parapija. XIX a. pabaigoje pro gyvenvietę nutiestas Klaipėdos-Tilžės geležinkelis. Kaimas buvo Kauno gubernijos pakraštyje. 1912 m. birželio 30 d. buvo įsteigta jaunimo draugija „Žiedas“, vėliau jaunųjų ūkininkų ratelis. Iki Pirmojo pasaulinio karo buvo Vokietijos muitinė ir valstybės sienos su Rusija perėjimo punktas. XIX a. pabaigoje per Lauksargius iš Tilžės buvo slapta gabenama draudžiamoji lietuviška spauda.

1932 m. įsteigta pradžios mokykla, 1956–1994 m. septynmetė, aštuonmetė, devynmetė, nuo 1994 m. Lauksargių pagrindinė mokykla.

Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui vokiečiai Lauksargiuose įsteigė koncentracijos stovyklą. 1950–1995 m. apylinkės centras, 1950–1992 m. tarybinio ūkio centrinė gyvenvietė.


Lauksargių seniūnijos plotas yra 6392 ha, seniūnijos centras – Lauksargių kaimas. Seniūnijoje vietoje 16 kaimų liko 15, nes LR Vyriausybės 2011 m. rugpjūčio 24 d. nutarimu Nr. 981 buvo panaikinta Žilučių kaimo gyvenamoji vietovė ir jos teritorija priskirta Kamščių kaimo teritorijai.

Lauksargiai- kaimas prie kelio Tilžė-Tauragė, 9 km į pietvakarius nuo Tauragės. Tikėtina, kad kaimo vardas susijęs su dievybės, dirbamų laukų saugotojo, Lauksargio vardu. Gyvenvietė kūrėsi prie pat Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės ir Vokiečių ordino valstybinės sienos. Daugiau nei penketą šimtmečių – 1422 m.-1923 m. - čia ėjo tarpvalstybinė siena. Po 1944 m. ji liko tik riba tarp dviejų etnokultūrinių regionų – Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos. Seniausias šaltinis, kuriame matomas Lauksargių vardas – 1665 m. sudarytas Ragainės apskrities žemėlapis. 1785 m. apylinkės centras tuo metu buvo gretimiKalėnai, per kuriuos vingiavo senasis kelias iš Tilžės į Tauragę.1832 m. nutiestas naujasis Tilžės –Tauragės plentas ėjo pro Lauksargius. XIX a. pabaigoje pro gyvenvietę nutiestasKlaipėdos-Tilžės geležinkelis. Kaimas tuo metu buvo Kauno gubernijos pakraštyje.1912m.birželio 30d. Lauksargiuose buvo įsteigta jaunimo draugija „Žiedas“, vėliau jaunųjų ūkininkų ratelis. IkiPirmojo pasaulinio karobuvo Vokietijos muitinė ir sienos perėjimo punktas.XIX a.pabaigoje per Lauksargius iš Tilžės buvo slapta gabenama draudžiamoji lietuviška spauda. XX a. pradžioje Lauksargiuose buvo vaidinami pirmieji lietuviški spektakliai.

1932m. Lauksargiuose įsteigta pradžios mokykla,1956–1994m. septynmetė, aštuonmetė, devynmetė, o nuo1994m.Lauksargių pagrindinė mokykla.

Archeologijos, istorijos, kultūros paminklai, muziejai:

Stogastulpis su Šv. Florijono skulptūra Lauksargių pagrindinės mokyklos kieme.
Oplankio dvaras.
Aukštvilkių senkapis.
Kalėnų senkapis.
Greižėnų senkapis.
Greižėnų piliakalnis.
Oplankio piliakalnis.