Kretingalė – miestelis Klaipėdos rajono savivaldybėje, šalia kelio 168 Klaipėda–Kretinga, 7 km į pietvakarius nuo Kretingos, prie Dangės (Akmenos) upės. Seniūnijos ir seniūnaitijos centras. Yra Kretingalės evangelikų liuteronų bažnyčia (paveldo objektas, pastatyta 1741 m., dabar naudojama ir katalikų reikmėms, taip pat vyksta muzikos renginiai), kapinės, veikia Kretingalės pagrindinė mokykla, biblioteka, paštas, mėsos perdirbimo įmonė. Vakariniu pakraščiu eina geležinkelis Klaipėda–Vilnius, yra geležinkelio stotis.


Pavadinimo raida


Vokiškai iki 1806 m. miestelis vadinosi vok. Adlig Crottingen, iki 1920 m. Neu-Krottingen, Deutsch Krottingen. Lietuviškai ji dar buvo žinoma kaip Naujoji Kretinga.

 

Turizmas, gamtos ir kultūros paveldas


Populiarus turizmas baidarėmis vaizdinga Dangės upe. Istorijos paminklai – Kretingalės karių kapinės ir 1880 m. pastatytas tiltas per Dangę, kuriuo eina plentas į Smilgynus. Dangės slėnyje išliko Kretingalės pilkapynas. 2 km į šiaurės rytus nuo Kretingalės yra spėjama istorinės Kretingos pilies vieta – Valėnų ir Ėgliškių (Andulių) piliakalnis. Į vakarus nuo Kretingalės yra Pajūrio regioninis parkas ir Karklės talasologinis draustinis, rudakaklių narų (Gavia stellata), sibirinių gagų (Polysticta stelleri), klykuolių (Bucephala clangula), didžiųjų dančiasnapių (Mergus merganser) ir mažųjų kirų (Larus minutus) žiemojimo ir migracinių sankaupų vieta.

 

Istorija

 


Kretingalė (Kretinga) minimas nuo 1253 m. XVII a. įkurta evangelikų liuteronų parapija. 1652 m. pastatyta koplyčia, 1741 m. – bažnyčia (sovietinės okupacijos metais naudota kaip sandėlis, tikintiesiems grąžinta ir imta tvarkyti 1988-1989 metais). 1854 m. Mažosios Lietuvos spaudos veikėjas kunigas Johanas Ferdinandas Kelkis (1801–1877 m.) Kretingalėje įsteigė parengiamuosius kursus į mokytojų seminariją. XIX a. pabaigoje Kretingalėje buvo prekiaujama lietuviškomis knygomis. 1892 m. nutiesta Klaipėdos-Tilžės geležinkelio atkarpa Klaipėda-Bajorai, pastatyta geležinkelio stotis.

Apie 1912 m. įkurtas draugijos „Jaunimas“ skyrius. XX a. 3–4 dešimtmetyje veikė paštas, pieninė, „Sandoros“ draugijos skyrius. 1936 m. įkurta pradinė mokykla (nuo 1950 m. septynmetė, aštuonmetė, devynmetė, nuo 1995 m. pagrindinė mokykla). 1948 m. atidarytas vaikų lopšelis–darželis, kultūros namai, biblioteka.

Sovietmečiu buvo tarybinio ūkio centrinė gyvenvietė.

2014 m. sausio 13 d. Lietuvos Respublikos Prezidentė dekretu Nr. 1K-1697 patvirtino Kretingalės herbą.